Мајке свог народа
Иако је то можда незахвално истаћи, прва међу првима, била је Савка Суботић, после предавања у Научном клубу у Бечу 1910. године. Савка Суботић остала је упамћена као феминисткиња, оснивач првих женских школа у Војводини и прва председница Кола. Због посла свог супруга Јована Суботића, нашег познатог лекара, књижевника и политичара, и сталних сеоба ова, за своје време изузетно образована и просвећена жена, идеје да жена није рођена само да буде домаћица и мајка, ширила је у „пречанским“ крајевима као првакиња женског покрета у Угарској.
Затим ту је и Прва почасна дворска дама краљице Марије, Мирка Грујић, ћерка Јеврема Грујића која је живот посветила помоћи болеснима и сиромашним, за шта је после Првог светског рата добила Медаљу за храброст. Посебно је тужна судбина наставнице, књижевнице и преводиоца Делфе Иванић, унуке Јеврема Обреновића, која је прва добитница са ових простора Медаље за милосрђе „Флоренс Најтингејл“ за свој допринос као болничарка и оснивачица војних болница током Великог рата.
Међу оснивачицама овог друштва, ту су још и Надежда Петровић, наша позната сликарка, која је са Делфом Иванић била једна од идејних твораца Кола, као и Љубица Луковић, књижевница, преводилац и болничарка, која је са српском војском прошла кроз све ратова, док се у ретким тренуцима мира бавила оснивањем домова, школа и кухиња за болесне и сиромашне. Поред њих, у првим редовима су биле и професорка Катарина Миловук, учитељица Анђелија Станчић и лекарка Драга Љочић.



